Miejsce i termin: termin 2. edycji wkrótce

Prowadzący: Tim Daelemans D.O. BSc. MSc. Dr. Ost.

Kurs dla: fizjoterapeutów, studentów fizjoterapii, osteopatów, studentów osteopatii, lekarzy

• Wywiad i badanie stawu biodrowego i kolanowego – co jest istotne, a co nie? Co literatura mówi nam o przydatności najczęstszych testów w medycynie manualnej? Jakie informacje z wywiadu powinny skłonić do myślenia o patologii stawu biodrowego/kolanowego? Która struktura wywołuje jakie subiektywne objawy u pacjenta? Omówimy całościowo badanie manualne i połączymy testy z danymi z wywiadu.

• Techniki manipulacji i mobilizacji stawu biodrowego (np. leczenie koksartrozy, ciała wolnego …).

• Techniki tkanek miękkich dla biodra.

– Mięśnie pośladkowe

– Mięsień gruszkowaty

– Mięsień biodrowo-lędźwiowy

– Mięsień czworogłowy

– Mięśnie przywodziciele

– Mięsień podkolanowy

• Manipulacje i mobilizacje stawu kolanowego, ze szczególnym naciskiem na urazy łąkotki i ciała wolne. W tym miejscu krótko rozważymy również szczególnie ważne zagrożenia stwarzane przez pozornie nieszkodliwe techniki tkanek miękkich kończyny dolnej.

• Szczegółowy wywiad oraz badanie stopy i stawu skokowego. Co jest istotne, a co nie? Co literatura mówi nam o przydatności najczęstszych testów w medycynie manualnej? Przeanalizujemy kilka bardzo dobrze znanych patologii pod względem patofizjologicznym i patogenetycznym, aby lepiej zrozumieć normalne funkcjonowanie oraz dysfunkcje stopy.

• Techniki mobilizacji i manipulacji stopy.

– Stawy stępu

– Stawy śródstopno-paliczkowe

– Stawy paliczkowe

• Techniki manipulacyjne i mobilizacyjne stawu skokowego.

– Dystalny i proksymalny staw piszczelowo-strzałkowy

– Staw skokowy

– Staw skokowo-piętowy

• Dokonamy przeglądu technik i możliwości ich zastosowania klinicznego, omówimy wybrane przypadki i opracujemy każdy z nich dogłębnie. Wybrane techniki powinny mieć znaczenie fizjologiczne, neurologiczne i biomechaniczne w konstruowaniu planu leczenia.

• Przyjrzymy się stawowi SIJ i głębiej przeanalizujemy koncepcję leczenia tego stawu. Co jest możliwe, a co nie jest możliwe w przypadku tego stawu? Przyjrzymy się anamnezie i diagnostyce patologii SIJ. Następnie omówimy techniki, które są skuteczne i ważne w leczeniu SIJ.

Unikalnym aspektem kursu jest to, że Tim w sposób jasny przedstawi mechanizmy działania zademonstrowanych testów i technik oraz wyjaśni, dlaczego niektóre konwencjonalne techniki diagnozowania i leczenia czasami nie działają. Po zakończeniu kursu zrozumiesz, jaka jest przyczyna tego, że pewne metody leczenia działają skutecznie u niektórych pacjentów, a u innych nie przynoszą pożądanego efektu.

Tim nie używa niejasnych i ogólnych wyjaśnień dotyczących mechanizmu działania poszczególnych technik, takich jak: zmniejszenie napięcia, poprawa ukrwienia, wpływ na homeostazę…

Precyzyjne wyjaśnienia naukowe (fizjologia, neurologia, patologia, histologia…) będą wykorzystywane do zrozumienia mechanizmów działania terapii oraz diagnozy.

Dzięki temu leczenie stanie się znacznie bardziej efektywne i skuteczne.