Miejsce i termin: termin 2. edycji wkrótce
Prowadzący: Tim Daelemans D.O. BSc. MSc. Dr. Ost.
Kurs dla: fizjoterapeutów, studentów fizjoterapii, osteopatów, studentów osteopatii, lekarzy
• Zaczynamy od wprowadzenia do badania pacjenta (wywiad, badanie kliniczne). Następnie praktycznie omawiamy wywiad i badanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Co jest istotne, a co nie. Co literatura mówi nam o istotności i wiarygodności najczęstszych testów w medycynie manualnej?
• Kolejnym etapem jest wprowadzenie do manipulacji neutralnych i HVLA. We wstępie wprowadzimy również terminologię, terminy i pojęcia stosowane w medycynie manualnej. Później zajmiemy się tym praktycznie.
• Techniki tkanek miękkich dla odcinka lędźwiowego.
– Mięśnie pośladkowe
– Mięsień gruszkowaty
– Mięsień biodrowo-lędźwiowy
– Mięśnie przykręgosłupowe
– Mięsień czworoboczny lędźwi
• Budowanie techniki manipulacji odcinka lędźwiowego – lumbar-roll. Przechodzimy bardzo szczegółowo przez poszczególne etapy, aby przygotować się do wykonania tej techniki.
• Techniki manipulacyjne obszarów przejściowych:
– L-S
– Th-L
• Nie tylko dokonamy przeglądu konkretnych modyfikacji technik obszarów przejściowych, ale także wyjaśnimy kliniczne znaczenie techniki dla każdego poziomu. Omówimy również typowe dolegliwości pacjenta (pojawiające się w wywiadzie) oraz testy, które możemy wykonać (badanie kliniczne), gdy wystąpi dysfunkcja na tym poziomie kręgosłupa.
• Dokonamy przeglądu technik i możliwości ich zastosowania klinicznego, omówimy wybrane przypadki i opracujemy każdy z nich dogłębnie. Wybrane techniki powinny mieć znaczenie fizjologiczne, neurologiczne i biomechaniczne w konstruowaniu planu leczenia.
Unikalnym aspektem kursu jest to, że Tim w sposób jasny przedstawi mechanizmy działania zademonstrowanych testów i technik oraz wyjaśni, dlaczego niektóre konwencjonalne techniki diagnozowania i leczenia czasami nie działają. Po zakończeniu kursu zrozumiesz, jaka jest przyczyna tego, że pewne metody leczenia działają skutecznie u niektórych pacjentów, a u innych nie przynoszą pożądanego efektu.
Tim nie używa niejasnych i ogólnych wyjaśnień dotyczących mechanizmu działania poszczególnych technik, takich jak: zmniejszenie napięcia, poprawa ukrwienia, wpływ na homeostazę…
Precyzyjne wyjaśnienia naukowe (fizjologia, neurologia, patologia, histologia…) będą wykorzystywane do zrozumienia mechanizmów działania terapii oraz diagnozy.
Dzięki temu leczenie stanie się znacznie bardziej efektywne i skuteczne.