Miejsce i termin: Warszawa

Prowadzący: Tim Daelemans D.O. BSc. MSc. Dr. Ost.

Kurs dla: fizjoterapeutów, studentów fizjoterapii, osteopatów, studentów osteopatii, lekarzy

Zaczniemy od anamnezy i badania odcinka szyjnego kręgosłupa. Co jest istotne a co nie? Co literatura mówi nam o istotności najpopularniejszych testów stosowanych w medycynie manualnej? Skupimy się tutaj szczególnie na górnym odcinku szyjnym.

Przedyskutujemy badania naukowe analizujące aspekt bezpieczeństwa podczas leczenia górnego odcinka szyjnego i na tej właśnie kwestii – bezpieczeństwa – skupimy się szczególnie. Wszystko to bez tracenia z oczu wniosków płynących z literatury na temat testów bezpieczeństwa, które są powszechnie używane. Które badania są istotne? Ważność – rzetelność?

Manipulacje neutralne oraz HVLA środkowego odcinka szyjnego. Te techniki nie zawierają elementu trakcji ani nawet rotacji, dlatego są znacznie bardziej bezpieczne. W rezultacie nie używamy żadnej siły.

Techniki tkanek miękkich dla odcinka szyjnego i kompleksu OAA.

– mięśnie przykręgosłupowe

– dźwigacz łopatki

– mięśnie podpotyliczne

– techniki na nerw potyliczny większy i mniejszy (istotne w przypadku bólów głowy pochodzenia szyjnego)

Nauczymy się jak zastosować techniki z 0° rotacji w odcinku szyjnym: manipulacje w pozycji neutralnej. Manipulacje bez zastosowania rotacji. Te techniki wprowadzają bezpieczeństwo podczas wykonywania manipulacji na zupełnie nowy poziom. Nie są one znane w klasycznej terapii manualnej.

Techniki manipulacyjne dla wysokiego odcinka szyjnego. Przedyskutujemy kliniczną istotność tych technik. Które objawy powinny prowadzić do podejrzenia dysfunkcji na którymś z poziomów wysokiego odcinka szyjnego? Przeanalizujemy to zagadnienie pod kątem neurologicznym i patofizjologicznym a następnie przeniesiemy to praktycznie na grunt anamnezy i badania klinicznego.

Zapoznamy się z alternatywnymi technikami dla górnego odcinka szyjnego w sytuacji, gdy wykonanie manipulacji nie jest możliwe:

– trakcja podpotyliczna

– techniki sprężynowania C0-C1 i C1-C2

– techniki uwalniania mięśniowego regionu podpotylicznego

Techniki manipulacji przejścia szyjno- piersiowego w leżeniu i siedzeniu.

Na koniec powtórzymy poznane techniki i przedyskutujemy ich zastosowanie kliniczne na podstawie wybranych przypadków. Każdy z nich przeanalizujemy dogłębnie. Każda z wybranych przez nas technik w planie leczenia powinna mieć uzasadnienie fizjologiczne, neurologiczne oraz biomechaniczne.

Unikalnym aspektem kursu jest to, że Tim w sposób jasny przedstawi mechanizmy działania zademonstrowanych testów i technik oraz wyjaśni, dlaczego niektóre konwencjonalne techniki diagnozowania i leczenia czasami nie działają. Po zakończeniu kursu zrozumiesz, jaka jest przyczyna tego, że pewne metody leczenia działają skutecznie u niektórych pacjentów, a u innych nie przynoszą pożądanego efektu.

Tim nie używa niejasnych i ogólnych wyjaśnień dotyczących mechanizmu działania poszczególnych technik, takich jak: zmniejszenie napięcia, poprawa ukrwienia, wpływ na homeostazę…

Precyzyjne wyjaśnienia naukowe (fizjologia, neurologia, patologia, histologia…) będą wykorzystywane do zrozumienia mechanizmów działania terapii oraz diagnozy.

Dzięki temu leczenie stanie się znacznie bardziej efektywne i skuteczne.